Położenie nad Zatoką Gdańską, ciekawa historia oraz ogromna ilość atrakcji – oto czynniki, dzięki którym Gdynia stała się dla wielu z nas bardzo ciekawym celem wycieczki. Co warto zobaczyć w tym mieście? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Z kart historii

Gdynia to miasto wyjątkowe, które może nas oczarować już samą swą historią. Wiadomo, że dzieje osadnictwa na terenie tego miasta sięgają czasów rzymskich, wiadomo też, że w okresie wczesnego średniowiecza istniała tu słowiańska osada. O rybackiej wiosce Gdina wspomina się już w dokumentach z połowy XIII wieku. Pod koniec XIV stulecia osada ta stała się własnością klasztoru kartuzów z Kartuz, w ich rękach pozostała aż do czasów zaborów. W latach 70-tych XIX wieku w rejonie tej wsi zaczęła się rozwijać turystyka, na co istotny wpływ miało doprowadzenie tu linii kolejowej. Najważniejszym okresem w dziejach Gdyni okazał się jednak okres powojenny, kiedy to stała się ona częścią państwa polskiego. W 1921 roku zapadła decyzja o budowie portu oraz nowego węzła kolejowego. Te czynniki sprawiły, że niewielka osada rybacka i dość kameralne letnisko przemieniły się w ważny ośrodek miejski i gospodarczy zarazem. W 1926 roku Gdynia uzyskała prawa miejskie, a stworzony w okresie międzywojennym układ urbanistyczny miasta do dziś wzbudza zachwyt. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście?

Gdynia i jej najważniejsze atrakcje

Na terenie Gdyni nudzić się nie można, a czekające na terenie tego miasta atrakcje mogą oczarować każdego. Do najcenniejszych zabytków, którym turyści wyjątkowo chętnie poświęcają swój czas, zaliczają się okręty: Dar Pomorza oraz ORP Błyskawica. Każda z tych jednostek może się pochwalić długą i ciekawą przeszłością. Wodowany w 1909 roku Dar Pomorza znany był przez lata jako żaglowiec szkoleniowy, który do 1981 roku służył Szkole Morskiej w Gdyni. A ORP Błyskawica? Ten okręt intryguje przede wszystkim tych turystów, których interesuje historia II wojny światowej. Najnowocześniejszy okręt, jakim dysponowała marynarka II RP, już w latach 70-tych XX wieku przemienił się w niezwykle oryginalną placówkę muzealną. Zabytki te można zobaczyć w trakcie spacerów po tak ważnym punkcie na mapie Gdyni, jakim jest Molo Południowe. Ten szeroki bulwar to połączenie mola i nabrzeża dla statków szkoleniowych oraz tych, które pełnią rolę pływających jednostek muzealnych. Inną atrakcją, która czeka w tej części miasta, jest wspaniałe Akwarium Gdyńskie. Akwaria, terraria – oto atrakcje, które można dziś podziwiać w modernistycznym gmachu Morskiego Instytutu Rybactwa, wzniesionego przy Polo Południowym w latach 30-tych XX wieku. Z tematyką morską wiąże się też tak ważne dla turystów miejsce, jakim jest Muzeum Marynarki Wojennej – jedna z ważniejszych placówek muzealnych nad polskim morzem. A co z architekturą? Z pewnością w czasie wycieczki po Gdyni warto zwiedzić kościół św. Michała Archanioła w Oksywiu. To najstarsza budowla na terenie Gdyni, która powstała w początkach XIII wieku. Inną atrakcją będzie Domek Abrahama – znanego działacza kaszubskiego, który brał udział w tak ważnych wydarzeniach, jak konferencja pokojowa w Wersalu.

Gdynia to bardzo ważny ośrodek miejski, na terenie którego turystyka odgrywa bardzo ważną rolę. Dobre zagospodarowanie oraz fakt, iż w okolicy tego miasta można znaleźć tanie noclegi o każdej porze roku to czynniki, dzięki którym każdy z nas może planować ciekawe wycieczki po tej części Trójmiasta. Tu nuda nikomu nie grozi, a czas spędzony na terenie Gdyni z pewnością nie będzie czasem straconym.

Zobacz inne atrakcje Trójmiasta.

1 Comment

  • Posted 17 czerwca 2021 15:54
    Sara

    Trudno się nie zgodzić, że Gdynia to jedno z najnowocześniejszych miast w Polsce i najlepszych do życia.

Leave a comment